Duševní zdraví je problém, který musíme řešit

Duševní zdraví je problém, který musíme řešit

V dubnu 2024 se v litoměřické nemocnici otevřela dětská a dorostová psychiatrická ambulance. Děkuji za tento počin všem, kteří se na něm podíleli.

Jako dětský lékař pozoruji, jak děti čím dál častěji čelí narůstajícím problémům v oblasti duševního zdraví. Psychické potíže u dětí a dospívajících v posledních letech totiž výrazně vzrostly, jedná se především o úzkosti, sebepoškozování, poruchy příjmu potravy, digitální závislosti a závislosti na návykových látkách. Celá Česká republika však čelí nedostatku odborníků specializovaných na služby pro děti a v oblasti závislostí je nedostatečná i síť pro dospělé.

Naprosto souhlasím s Jakubem Albrechtem, přednostou Psychiatrické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně: „Podle aktuálních údajů je v České republice na ambulantních pracovištích 1284 psychiatrů pro dospělé a těch s odborností dětská a dorostová psychiatrie je pouze 183. V samotném Ústeckém kraji je 67 psychiatrů pro dospělé a jen 10 specialistů na dětskou a dorostovou psychiatrii. Otevření tohoto v rámci Ústeckého kraje unikátního zdravotnického pracoviště je tak o to cennější!“

Sea

Úkolů, které před českou společností leží, je ale více. Pokud chceme předcházet rozvoji duševních onemocnění a zhoršení duševního zdraví obecně, je podstatné dívat se i na socioekonomické podmínky, ve kterých dnešní děti žijí. Rozpady rodin a finanční nejistota, do které se mnohé české rodiny v posledních letech dostávají (zejména kvůli inflaci a zdražování základních životních potřeb), mají negativní dopady na duševní zdraví nejen dětí, ale i dospělých.

Samotnou kapitolou pak zůstává oblast školství, která je s tématem duševního zdraví silně provázaná. I zde nás čekají nutné reformy, které dnešním dětem umožní lépe uspět v turbulentním a měnícím se světě. Školy bychom měli postupně měnit do podoby, která nebude mít negativní vliv na psychický stav žáků.